Hyperbarická kyslíková terapie pro zdraví

Již po první proceduře v hyperbarické komoře se u pacientů zlepšuje duševní stav, soustředění a práceschopnost, harmonizuje se spánek a zlepšuje se nálada. Procedury v hyperbarické komoře uklidňují nervovou soustavu, zbavují tělo stresu a neklidu, dále pak zvyšují koncentraci a paměť. HBOT pomáhá při migrénách a při léčení vysokého tlaku. Preventivní léčbu v přenosné hyperbarické komoře lze doporučit všem pacientům s cévním onemocněním.

Hyperbarická kyslíková terapie pro zdraví

HBOT zlepšuje krevní oběh a napomáhá transportu kyslíku do jednotlivých tkání, svalů a orgánů. Pravidelné procedury v hyperbarické komoře chrání před rozvojem infarktu či mrtvice, zároveň je HBOT velmi účinná při následné regeneraci po prodělaném infarktu či mrtvici a umožňuje rychlejší rekonvalescenci a návrat pacienta do běžného života. HBOT je velmi efektivní při akutních respiračních onemocněních a zároveň zvyšuje celkovou imunitu organismu. Dalšími důležitými segmenty léčení, které HBOT pozitivně ovlivňuje, jsou chronické vleklé infekce a kožní problémy. Zlepšuje látkovou přeměnu, trávení, zpomaluje parkinsonovu chorobu, alzheimerovu chorobu, artrózu či arterosklerózu. U dětí, které se léčí z vrozeného syndromu lehké mozkové dysfunkce nebo autismu, napomáhá HBOT tlumit příznaky a zvyšuje kvalitu života. V zahraničí (především v USA a UK) probíhaly a probíhají rozsáhlé klinické studie věnující se využití kyslíkové terapie v hyperbarické komoře k léčení mnoha různých nemocí, jako je například roztroušená skleróza, autismus, alzheimerova choroba, parkinsonova choroba, tinitus, ztráta zraku, sluchu a další. Tyto studie máme k dispozici a na vyžádání Vám je rádi zašleme. Pokud si nejste jisti, zda Váš problém může hyperbarická terapie pozitivně ovlivnit, neváhejte nás kontaktovat.

Omlazení pleti a Hubnutí s HBOT

HBOT umožňuje dosáhnout téhož výsledku, jako procedury injekční kosmetologie (například injekční výplně kyselinou hyaluronovou). Pleť se zlepšuje nejen vizuálně, ale i strukturálně. V pokožce se normalizuje množství kolagenu a elastinu. Obzvláště efektivní je hyperbarická terapie v období rekonvalescence po plastické operaci či po aplikaci botulotoxinu.

Kyslíková terapie a její vliv na krásu

Hubnutí s HBOT

Při HBOT proceduře se za jednu hodinu spaluje 400-600 kalorií. Tento energetický výdej má velký vliv na hubnutí. Samotné procedury nezpůsobí automatické hubnutí. Pacient, který chce hubnout, musí držet tzv. každodenní kalorický deficit (celkový příjem kalorií za den musí být nižší než výdej). Jedna hodina v HBOT spaluje stejný počet kalorií jako hodina tenisu či běhu se střední intenzitou. HBOT zároveň napomáhá vyplavování toxinů, zbytků léků a celkově očišťuje tělo.

Péče o vlasy

Procedury v hyperbarické komoře mají blahodárný vliv na strukturu a vyživování vlasů. Stlačený kyslík působí na kořínky vlasů, a napomáhá vlasové výživě. Vlasy jsou pevnější a snižuje se vypadávání a lámavost vlasů.

Andrologický efekt HBOT

HBOT napomáhá úplnému odstranění nebo výraznému zlepšení erektilní dysfunkce, která byla způsobena v důsledku chronické únavy, stresu či přepracování. S HBOT dosáhnete zlepšení fyziologického a psychického stavu těla, který reálně ovlivňuje potenci. Ke zlepšení erekce dochází již po 2-3 procedurách.

Regenerace kyslíkovou terapií

Uplatnění najdeme i ve sportovním lékařství. Procedury v hyperbarické komoře pomáhají zvýšit fyzickou zdatnost a urychlují regeneraci po zátěži. HBOT rovněž pomáhá sportovcům v případě přetrénování. Procedury HBOT napomáhají k rychlé rehabilitaci po různých onemocněních (mj. Covid-19) a zároveň terapie v hyperbarické komoře urychlují hojení po sportovním úrazu či operaci.

Procedury v hyperbarické komoře pomáhají všem rekreačním i vrcholovým sportovcům ke zvyšování výkonnosti. Pravidelně ji používají vrcholoví atleti, fotbalisté, hokejisté, judisti, boxeři, basketbalisté a další. Mezi vrcholové sportovce, kteří využívají HBOT procedury, patří například nejlepší světový basketbalista LeBron James.

Regenerační frekvence

Hyperbarická kyslíková terapie a regenerační frekvence – unikátní spojení.

Pouze v našem centru barokomor vám představujeme unikátní příležitost – během procedury v hyperbarické komoře můžete poslouchat „Solfeggio frekvence“, další regenerační frekvence nebo meditační hudbu.

Frekvence, které vám pustíme mají velmi silný transformační nástroj pro lidské tělo a duši. Vybereme pro vás speciální frekvence podle vašeho přání a požadavků.

Andrologický efekt HBOT

HBOT napomáhá úplnému odstranění nebo výraznému zlepšení erektilní dysfunkce, která byla způsobena v důsledku chronické únavy, stresu či přepracování. S HBOT dosáhnete zlepšení fyziologického a psychického stavu těla, který reálně ovlivňuje potenci. Ke zlepšení erekce dochází již po 2-3 procedurách.

CO JE HBOT?

Hyperbarická kyslíková terapie (dále HBOT) je perspektivní léčebná metoda, která poskytuje téměř 100% kyslíku do plicního systému pacienta, který jej inhaluje v hyperbarické komoře při mnohem vyšším tlaku než je běžný atmosférický tlak. Takto se stlačený kyslík navázaný na krevní plazmu dostává účinněji do tkání a orgánů, což urychluje hojivé procesy, umožňuje regeneraci lidských buněk a uzdravuje a omlazuje lidský organismus. HBOT terapie zlepšuje kvalitu života a udržuje lidské tělo zdravější. Procedura je velmi příjemná, bezbolestná a trvá většinou 60-90 minut. HBOT je jeden z nejúčinnějších 100% přírodních způsobů, jak snížit zánět, urychlit hojení ran a optimalizovat fyzický i duševní výkon.

Hyperbarická kyslíková terapie a regenerační frekvence– unikátní spojení.

představujeme unikátní příležitost – během procedury v hyperbarické komoře můžete poslouchat „Solfeggio frekvence“, další regenerační frekvence nebo meditační hudbu. Frekvence, které vám pustíme mají velmi silný transformační nástroj pro lidské tělo a duši. Vybereme pro vás speciální frekvence podle vašeho přání a požadavků.

POSTCOVIDOVÝ SYNDROM

nebo-li „Long Covid“, se projevuje jako dlouhodobé zdravotní komplikace po prodělané infekci koronavirem. Příznaky mohou být různě závažné a rozsáhlé a mohou postihovat plíce, srdce, mozek, ledviny, žaludek a nervový systém. Mezi časté potíže patří bolesti hlavy, dušnost, bolest v krku, přetrvávající slabost s pocitem vyčerpání nebo problémy se spánkem. Tyto obtíže mohou přetrvávat týdny i měsíce.

poškození plic

„post-virový syndrom“

První příčina je součástí zánětlivého procesu, který způsobují cytokiny, druhá je reakcí organizmu po závažné virové infekci.

Společným jmenovatelem obou může být závažný stav zvaný „tichá hypoxie“ – „Silent hypoxia“.

Dr. C Shepherd, coronavirové centrum:

„Množí se zprávy od jinak zdravých lidí, kteří se po prodělané infekci koronaviry nebyli schopni týdny vrátit na svou předchozí úroveň zdraví a na obvyklou hladinu energie.“

Dr. A Rizzo, z American Lung Association:

„Stejně jako u mnoha jiných hledisek, týkajících se COVID-19 vycházíme z dat a studií, které ukazují, u kolika lidí se tichá hypoxie rozvine.“ …. Bude nutné se zaměřit na větší soubor pacientů, abychom zjistili, proč přesně virus COVID -19 způsobuje tichou hypoxii, ve srovnání s jinými viry, jako je chřipka, kde se s tím nesetkáváme tak často. Tento virus působí jinak v tom, že ovlivňuje cévy a dýchací cesty. Existují důkazy, že virus ovlivňuje nervový systém a skutečné mechanismy v našem mozku, které pomáhají regulovat dýchání. Mechanismus, proč hladiny kyslíku klesají, souvisí s tím, jak dobře průtok krve plícemi odpovídá průtoku vzduchu plícemi. Z nějakého důvodu, který zatím nemůžeme identifikovat, u některých pacientů virus ovlivňuje jak krevní cévy, tak plicní sklípky, což má za následek pokles hladiny kyslíku v organizmu. V současné době zatím nejsou k dispozici žádné výzkumné práce o prevalenci, věkovém rozložení, úmrtnosti a morbiditě tiché hypoxie onemocnění COVID – 19 , zejména v domácím prostředí, při izolaci. Jde však o závažný problém, který může mít fatální následky.“

Na prevenci a kompenzaci postcovidového syndromu se velmi osvědčila hyperbarická kyslíková terapie, která se používá pro chronické a urgentní zdravotní stavy spojené s nedostatkem kyslíku ve tkáních, hypoxií.

Jak působí hyperbarická kyslíková terapie?

Snížení kyslíkového dluhu – a to i při zjizvené nebo poškozené plicní tkáni nebo při léčbě jakéhokoli zbytkového plicního edému.

Okysličení hypoxických tkání. Během HBOT se několika násobně zvyšuje množství kyslíku, který se přenáší z kapilár do mitochondrií ve všech tkáních a překonává tak ucpané nebo zúžené krevní cévy.

Hyperoxický – hypooxický paradox. Mitochondrie v našich buňkách reagují na změnu hladiny kyslíku z velmi vysoké na normální úroveň jako na relativní hypoxii. Při tom se spouští mnoho biologických, regeneračních procesů. Jde o takzvaný „hyperoxický – hypoxický paradox“.

Regenerace krevních cév. HBOT spouští procesy, které podporují vaskulární endoteliální růstový faktor, což vede, spolu se zvýšeným množstvím kmenových buněk, ke generování nových krevních cév, angiogenezi. Tyto nové krevní cévy se tvoří především v tkáních, kde byl snížen normální průtok krve.

Obnova funkce mitochondrií. Studie na lidech ukázaly, že HBOT může zlepšit a obnovit sníženou mitochondriální funkci v různých částech našeho těla, včetně poškozeného mozku.

Snížení zánětlivých cytokinů. Bylo prokázáno, že potlačení prozánětlivých cytokinů má terapeutický účinek na mnoho zánětlivých onemocnění, včetně virových infekcí. Zvýšené cytokiny, které jsou spojeny s genezí idiopatické plicní fibrózy bývají typickou reakcí na COVID – 19.

Potlačení zánětu plic. HBOT přispívá k potlačení zánětu plic i zánětu v jiných orgánech.

Produkce kmenových buněk. HBOT indukuje mobilizaci kmenových buněk z kostní dřeně do krevního oběhu a odtud do ostatních tělesných tkání. Počet cirkulujících kmenových buněk se zvyšuje až 3–8krát ve srovnání s úrovní před HBOT. Kromě mobilizace indukuje HBOT diferenciaci kmenových buněk na různé tkáně, jako jsou srdce, svaly, ledviny a mozek.

Potlačení syndromu chronické únavy. HBOT je velmi účinná při únavovém syndromu.

Ze zkušeností našich klientů:

Tomáš, 46 let, programátor

„Trvá to už 10. týden a nevím, kdy to skončí. Mám pocit, že mě přejel parní válec, bolí mě v zádech a v nohou mám pocit, jako bych šplhal do kopce. Mám zažívací potíže, i když jsem na ně nikdy netrpěl. Nejhorší je dušnost, vyčerpá mě, i když jen sedím“

 

Julie, 38 let, prodavačka

„Děsí mě, že se cítím tak špatně a že se stav nezlepšuje. Potíže trvají už 11. týden, hodně odpočívám, ale stále jsem vyčerpaná. Mám zvýšenou teplotu, zimnici a nepříjemné neurologické příznaky.“

 

Jan, 62 let, podnikatel

„Jsem stále zadýchaný. Šest týdnů po tom, co jsem byl pozitivně testovaný, jsem dostal bodavou bolest na levé straně hrudi a od té doby mám abnormální srdeční frekvenci. Je to už 74 dnů, co nejsem v práci. V podstatě jdu jen do postele, do kuchyně, do koupelny. Jsou dny, kdy mám pocit, že se to lepší, ale vždycky to spadne dolů. Chtěl bych se už vrátit do normálního života, je to nekonečné“

 

 

PLASTICKÁ CHIRURGIE A HBOT

Uvažujete o plastické nebo rekonstrukční operaci? Chcete předejít možným komplikacím?

Hyperbarická oxygenoterapie by se měla stát součástí vašeho plánování. Zvýšíte šanci na rychlé a bezproblémové zotavení.

V plastické a rekonstrukční chirurgii někdy dochází k situacím, že se rány špatně hojí nebo, i přes nejlepší péči, začnou hnisat a rozvine se infekce. Zvýšené riziko mají zejména kuřáci nebo lidé s dlouhodobými zdravotními problémy. Důvodem může být nízký obsah kyslíku v organizmu a náhlý prudký pokles kyslíku v operací dotčených tkáních.

Zvýšením objemu kyslíku v krvi obnovíte schopnost těla léčit rány.

Díky kyslíkové terapii můžete uspíšit hojení po plastické a rekonstrukční operaci až o 70%. Bude to pro vás znamenat méně jizev, méně bolesti, méně infekcí. Menší otlaky a otoky a rychlejší vstřebávání hematomů vám umožní vrátit se rychleji do běžného života.

Terapie HBO je prostředek, který urychluje hojení se spolehlivou minimalizací rizika pooperačních infekcí a komplikací. Před operací je doporučováno pět sezení v hyperbarické komoře a po operaci pět až deset sezení.

PŘÍNOSY MÍRNÉ KYSLÍKOVÉ HYPERBARICKÉ OXYGENOTERAPIE

ZDRAVÉMU ČLOVĚKU ZARUČÍ NÁSLEDUJÍCÍ VÝHODY

  • sílu a dodatečnou energii po celý den
  • duševní bystrost a lepší paměť
  • zpomalení procesu stárnutí
  • snížení hladiny cukru v krvi
  • oxidaci tuků a všeobecný antioxidační účinek
  • ZDRAVĚJŠÍ SPÁNEK a ZKLIDNĚNÍ EMOCÍ
  • snížení náhlé bolesti
  • PROTIZÁNĚTLIVÉ A ANTISEPTICKÉ ÚČINKY
  • obnovení mladistvé chuti do života
  • rychlejší odvodnění
  • snadnější hubnutí
  • regeneraci poškozené tkáně
  • vyšší ochranu před viry a infekcí
  • posílení imunity (všeobecně)
  • RYCHLEJŠÍ DETOXIKACI

SPORTOVCŮM POMŮŽE

  • Snížit lokální hypoxii (nedostatek kyslíku v tkáních)
  • Snížit lokální zánět a otoky
  • Rychleji léčit měkké tkáně, vazy a zlomeniny
  • Zvýšit přísun kyslíku do poškozených oblastí
  • Rychlejší regeneraci kostí a chrupavek
  • Ošetřit poškození chrupavky
  • Zlepšit mentální koncentraci
  • Odstranit svalovou únavu a svalové napětí

Přínosy MÍRNÉ KYSLÍKOVÉ HYPERBARICKÉ OXYGENOTERAPIE<br>
ONEMOCNĚNÍ, KTERÁ HBOT LÉČÍ, MÍRNÍ, PŘÍPADNĚ ZPOMALUJE

  • Autoimunní onemocnění
  • Alergická rýma
  • Autoimunitní hepatitida
  • Diabetes mellitus I a II typu
  • Revmatoidní artritida
  • Dětská onemocnění
  • Autismus
  • Epilepsie
  • Infekční onemocnění
  • Lymská borelióza
  • Kožní onemocnění
  • Atopický ekzém
  • Bércový vřed
  • Lupénka
  • Nehojící se rány
  • Pásový opar
  • Svrab
  • Kardiovaskulární onemocnění
  • Cévní mozková příhoda
  • Infarkt myokardu
  • Neurologická onemocnění
  • Alzheimerova choroba
  • Migréna a bolesti hlavy
  • Parkinsonova choroba
  • Stimulace a regenerace mozkových buněk
  • Ostatní onemocnění
  • Celulitida
  • Dekompresní nemoc
  • Erektilní dysfunkce
  • Chronický únavový syndrom
  • Náhlá hluchota
  • Otrava oxidem uhelnatým
  • Traumatická poranění orgánů
  • Úrazy, rehabilitace po operacích a chirurgických zákrocích a redukce otoků

Kardiostimulator

KYSLÍK - ELIXÍR ŽIVOTA

  • Kyslík pomáhá při bolestech hlavy
  • Kyslík pomáhá při únavě
  • Kyslík posiluje imunitu
  • Kyslík zlepšuje dýchání u pacientů trpících astmatem či alergiemi
  • Kyslík zdokonaluje psychologický stav osob trpících depresemi
  • Kyslík zvyšuje fyzickou kondici až o 25 %
  • Aby zůstaly buňky zdravé a v dobré kondici, potřebují dostatečnou zásobu kyslíku. Nedostatek kyslíku způsobuje narušení látkové přeměny a obnovování buněk. Smog, zvýšená koncentrace ozónu, špatně větrané místnosti a nedostatek pohybu může způsobit nedostatečný příjem kyslíku.

 

To může vést, mimo jiné, k těmto symptomům:

  • nesoustředěnost
  • nespavost
  • bolesti hlavy
  • deprese
  • únava
  • oslabení imunity
  • fyzické vyčerpání

 

Přísun lékařského kyslíku může zmenšit následky těchto potíží.

Také je možné pozitivně ovlivnit chronickou bronchitidu, potíže spojované s pokročilým věkem, zrakové a sluchové potíže. Kyslík – zdroj energie pro aktivní životní styl pomáhá snadnější regeneraci po námaze, snižuje pokles výkonu a obnovuje energii a je vhodné ho používat při sportu, pro zvýšení koncentrace, proti únavě za volantem i v práci či proti stresu a bolestem hlavy.

JAKÝ JE FYZIOLOGICKÝ PRINCIP PŮSOBENÍ?

Kyslík se po vdechnutí do plicních komor váže v plicních kapilárách na krevní barvivo hemoglobin, které obsahují červené krvinky – erytrocyty. Výměna plynů tj. kyslíku a oxidu uhličitého záleží na pasivní difuzi plynu z vyššího tlaku do nižšího. Tlak kyslíku v plicních komorách je 13,3 kPa (100 mmHg), v plicních kapilárách je tlak kyslíku okolo 5,8 kPa (40 mmHg). Spádově tedy kyslík proudí z alveol do plicních kapilár a váže se na hemoglobin. Bariéra, přes kterou plyn defunduje je u zdravých osob velmi tenká, meří přibližně 0,5 µm. Difúze plynů přes alveolokapilární povrch záleží na tlouštce této bariéry. Přenos kyslíku je obvykle úplný v průběhu oběhu kapilárním řečištěm. Erytrocyty proudí plicními kapilárami přibližně 0,75 s a v tomto časovém úseku se za normálních okolností uskuteční přenos kyslíku (proces difúze). Kyslík je životně důležitý pro metabolismus, nejcitlivější k nedostatku je centrální nervový systém.

JAKÁ JE SATURACE KYSLÍKU V HEMOGLOBINU?

100 ml lidské krve váže 0,88 mmol, což je 30x víc než je rozpustnost kyslíku ve vodě. Saturace hemoglobínu kyslíkem v arteriální krvi je až 96%, saturace hemoglobínu kyslíkem v žilní krvi je 70%. Saturaci hemoglobínu kyslíkem je možné měřit např. pulzním oxymetrem.

JAK SI DOPŘÁT DOSTATEK KYSLÍKU?

Máme kyslíku dost? Je jeho obsah ve vzduchu stálý, tzn. 21%?

Jistě jste poznali prostředí vydýchané posilovny anebo sály na spinning, které nebyly dobře větrané. Pokles koncentrace kyslíku jen o 0,5-0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a tréninkovým napětím vedou u cvičenců k težšímu dýchání, zbytečným bolestem hlavy a křečím, které znehodnocují přínos tréninku.

KYSLÍK A SPORTOVEC

Pro sportovce je dostatek kyslíku rozhodující. Při výkonu, tréninku anebo závodech, nároky na kyslík výrazně rostou. Do krve se při práci svalů uvolňuje oxid uhličitý, který vytlačuje kyslík a okysličuje krev. Svaly zpočátku pracují bez kyslíku (anaerobně), ale hned jakmile se překročí „anaerobní práh“, uvolňování energie už závisí na parciálním tlaku kyslíku v krvi, která ho rozvádí po celém těle.

Plynný kyslík potřebují nejen svaly k vyššímu silovému výkonu a vytrvalosti, ale i mozek k duševní koncentraci. Díky kyslíku se začínají spalovat tukové zásoby, které obsahují dvakrát tolik energie, jako jaterní a svalový glykogen a svalové bílkoviny. Sportovec nasycený čistým kyslíkem to pocítí jako blahodárný „druhý dech“. Únava mizí hned (i únavová kyselina mléčná – laktát – se odbourává díky kyslíku), rytmus dýchání se zklidňuje, obnovuje se duševní koncentrace a počáteční stres z nástupu námahy mizí. A sportovec úspěšně spaluje podkožní tuk v posilovně a kombinací s vytrvalostním typem tréninku dosahuje výjimečnou „vyrýsovanost“ svalů.

PŘI STUDIU

Plynný kyslík je potřebný nejen k vyššímu výkonu svalů a vytrvalosti celého organismu, ale potřebuje ho také mozek k bezchybné činnosti a duševní koncentraci. Při dostatečném nasycení čistým kyslíkem najednou pocítíme „druhý dech“ podobně jako sportovci. Únava a stres, které jsou důsledkem námahy, náhle ustoupí, dýchání se zklidní a soustředěnost se rychle obnoví.

V KANCELÁŘI

Jistě jste se již ocitly ve vydýchané kanceláři anebo nevětrané konferenční místnosti. I nepatrný pokles koncentrace kyslíku v důsledku vydýchání jen o 0,5% – 0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a duševním napětím totiž nejednou vedou k pocitům těžkosti, zvýšené únavě, mikrospánku, zbytečným bolestem hlavy a křečím. Řeknete si – žádný problém, od toho jsou přece přestávky, aby se větralo. Je vůbec možné získat dostatek potřebného kyslíku vyvětráním v průmyslovém městě, zatíženým dopravou a smogem? Studie potvrzují prokazatelné zvýšení rizika respiračních chorob u profesí, které tráví většinu pracovního času v prašných ulicích.

PROTI STRESU A BOLESTEM HLAVY

Při nadměrné námaze, duševní či fyzické, občasných bolestech hlavy a při pobytu v nevětrané místnosti, se v těle hromadí rozpuštěný,“odpadový“ oxid uhličitý. Nároky na kyslík tehdy výrazně stoupají. Při dostatečném nasycení čistým kyslíkem najednou pocítíme blahodárný „druhý dech“, podobně jako sportovci. Únava a stres, které jsou důsledkem námahy, náhle ustoupí, dýchání se zklidní a soustředěnost se rychle obnovuje.

HUBNUTÍ

Díky kyslíku dosáhneme i na obávané tukové zásoby, kterých se lehce zbavíme a získáme při tom dokonce dvakrát více energie než z běžného energetického zdroje, t.j. z krevního cukru – glukózy. A vy, kteří sportujete, s kyslíkem efektivněji spálíte nechtěný podkožní tuk. Kombinací s vytrvalostním typem tréninku snadněji upravíte svoji tělesnou hmotnost směrem dolů.

NADĚJNÉ VÝSLEDKY LÉČBY ALZHEIMEROVY CHOROBY

Výzkumníci uvádějí, že hyperbarická kyslíková terapie může být přínosná při léčbě Alzheimerovy choroby. Podle nové studie může HBOT zlepšit patologii Alzheimerovy choroby a snížit některé symptomy chování spojené s onemocněním. Nová studie z Tel Avivské univerzity ukazuje, že hyperbarická léčba kyslíkem může zmírnit příznaky pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Výsledek studie byl publikován v časopise Neurobiology of Aging.

„Tato revoluční léčba Alzheimerovy choroby využívá hyperbarickou kyslíkovou komoru“ říká prof. Uri Ashery z Sagol School of Neuroscience společnosti TAU. „Nyní jsme poprvé ukázali, že hyperbarická kyslíková terapie může skutečně zlepšit patologii Alzheimerovy choroby a opravit deficity chování spojené s onemocněním. Podle výsledků studie snížila léčba patologii plaku o 40% a neuro-zánět o 40%“.

„Tento výzkum je nesmírně vzrušující, protože zkoumá novou terapii, která je příslibem léčby Alzheimerovy choroby,“ říká Prof. Ashery.

Pacienti, kteří podstoupí hyperbarickou kyslíkovou terapii dýchají čistý kyslík v přetlakové místnosti nebo komoře. V této komoře se tlak vzduchu zvýší na dvojnásobek normálního vzduchu. Za těchto podmínek se zvyšuje rozpustnost kyslíku v krvi a je transportována krevními cévami v celém těle. Přidaný kyslík stimuluje uvolňování růstových faktorů a kmenových buněk, které samy podporují hojení.

„Existují závažné klinické důsledky pro tento výzkum,“ říká Shapira, hlavní řešitel studie. „Hyperbarická léčba kyslíkem je dobře tolerovaná a bezpečná terapie používaná na klinikách po celém světě pro různé zdravotní stavy, včetně neurologických poruch. I když je zapotřebí dalšího výzkumu, který by objasnil základní příznivé mechanismy léčby a zhodnotil její příznivé účinky v různých populacích pacientů s Alzheimerovou chorobou, má velký potenciál pro léčbu Alzheimerovy choroby.

„V této studii byly příznivé fyziologické účinky hyperbarické kyslíkové terapie přímo demonstrovány na mozkové tkáni postižené Alzheimerovou chorobou,“

říká Prof. Efrati. „Předpokládáme, že hlavní výzvou v lidském použití bude zahájení léčby v časných stádiích, než dojde ke ztrátě významného množství mozkové tkáně.“

Zdroj: AFTAU.

HBOT A ALZHEIMEROVA CHOROBA

„Znám mnoho rodin, kde ztratili své blízké následkem Alzheimerovy nemoci“, říká Dr. Paul Harch, klinický profesor na Louisianské státní univerzitní lékařské fakultě. „Ale toto je naděje“. Popisuje příběh 58 leté ženy s Alzheimerovou chorobou, kterou úspěšně léčil hyperbarickou kyslíkovou terapií.

„To, co jsme ukázali, bylo největší zlepšení metabolismu mozku, které bylo kdy pozorováno při jakékoli terapii pacienta s Alzheimerovou chorobou.

Symptomaticky byla lepší … Byla klinicky lepší““, dodává.

Při léčbě došel Dr. Harch k závěru, že „9-ti týdenní léčba HBO, spočívající ve 40 sezení, způsobila u pacienta s Alzeiherovou chorobou významný nárůst celkového metabolismu buněk se současným symptomatickým zlepšením, které bylo možno pozorovat na pozitronovém emisním tomografu. Dr. Harch zveřejnil zprávu o průběhu terapie v časopise Medical Gas Research.

Ve zprávě bylo uvedeno, že „HBO má za následek genovou expresi a supresi, (převedení nebo potlačení genové informace) při léčbě ran a patologie nemocí, zejména zánětů, dysfunkcí, snížení amyloidní zátěže v mozku, potlačení oxidačního stresu, snížení zánětu a dalších procesů příznivě ovlivňujících zdraví člověka.“

Dr. Harch je předsedou vědeckého poradního výboru hyperbarické medicíny a svůj originální výzkum léčení neurologických chorob pomocí HBO bude prezentovat na HBOT 2019, 13. ročníku Hyperbaric Medicine Symposium, který se bude konat v září v Charlestonu v Jižní Karolíně.

NADĚJNÉ VÝSLEDKY LÉČBY ALZHEIMEROVY CHOROBY

Výzkumníci uvádějí, že hyperbarická kyslíková terapie může být přínosná při léčbě Alzheimerovy choroby. Podle nové studie může HBOT zlepšit patologii Alzheimerovy choroby a snížit některé symptomy chování spojené s onemocněním. Nová studie z Tel Avivské univerzity ukazuje, že hyperbarická léčba kyslíkem může zmírnit příznaky pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Výsledek studie byl publikován v časopise Neurobiology of Aging.

„Tato revoluční léčba Alzheimerovy choroby využívá hyperbarickou kyslíkovou komoru“ říká prof. Uri Ashery z Sagol School of Neuroscience společnosti TAU. „Nyní jsme poprvé ukázali, že hyperbarická kyslíková terapie může skutečně zlepšit patologii Alzheimerovy choroby a opravit deficity chování spojené s onemocněním. Podle výsledků studie snížila léčba patologii plaku o 40% a neuro-zánět o 40%“.

„Tento výzkum je nesmírně vzrušující, protože zkoumá novou terapii, která je příslibem léčby Alzheimerovy choroby,“ říká Prof. Ashery.

Pacienti, kteří podstoupí hyperbarickou kyslíkovou terapii dýchají čistý kyslík v přetlakové místnosti nebo komoře. V této komoře se tlak vzduchu zvýší na dvojnásobek normálního vzduchu. Za těchto podmínek se zvyšuje rozpustnost kyslíku v krvi a je transportována krevními cévami v celém těle. Přidaný kyslík stimuluje uvolňování růstových faktorů a kmenových buněk, které samy podporují hojení.

„Existují závažné klinické důsledky pro tento výzkum,“ říká Shapira, hlavní řešitel studie. „Hyperbarická léčba kyslíkem je dobře tolerovaná a bezpečná terapie používaná na klinikách po celém světě pro různé zdravotní stavy, včetně neurologických poruch. I když je zapotřebí dalšího výzkumu, který by objasnil základní příznivé mechanismy léčby a zhodnotil její příznivé účinky v různých populacích pacientů s Alzheimerovou chorobou, má velký potenciál pro léčbu Alzheimerovy choroby.

„V této studii byly příznivé fyziologické účinky hyperbarické kyslíkové terapie přímo demonstrovány na mozkové tkáni postižené Alzheimerovou chorobou,“

říká Prof. Efrati. „Předpokládáme, že hlavní výzvou v lidském použití bude zahájení léčby v časných stádiích, než dojde ke ztrátě významného množství mozkové tkáně.“

Zdroj: AFTAU.

HBOT A ALZHEIMEROVA CHOROBA

„Znám mnoho rodin, kde ztratili své blízké následkem Alzheimerovy nemoci“, říká Dr. Paul Harch, klinický profesor na Louisianské státní univerzitní lékařské fakultě. „Ale toto je naděje“. Popisuje příběh 58 leté ženy s Alzheimerovou chorobou, kterou úspěšně léčil hyperbarickou kyslíkovou terapií.

„To, co jsme ukázali, bylo největší zlepšení metabolismu mozku, které bylo kdy pozorováno při jakékoli terapii pacienta s Alzheimerovou chorobou.

Symptomaticky byla lepší … Byla klinicky lepší““, dodává.

Při léčbě došel Dr. Harch k závěru, že „9-ti týdenní léčba HBO, spočívající ve 40 sezení, způsobila u pacienta s Alzeiherovou chorobou významný nárůst celkového metabolismu buněk se současným symptomatickým zlepšením, které bylo možno pozorovat na pozitronovém emisním tomografu. Dr. Harch zveřejnil zprávu o průběhu terapie v časopise Medical Gas Research.

Ve zprávě bylo uvedeno, že „HBO má za následek genovou expresi a supresi, (převedení nebo potlačení genové informace) při léčbě ran a patologie nemocí, zejména zánětů, dysfunkcí, snížení amyloidní zátěže v mozku, potlačení oxidačního stresu, snížení zánětu a dalších procesů příznivě ovlivňujících zdraví člověka.“

Dr. Harch je předsedou vědeckého poradního výboru hyperbarické medicíny a svůj originální výzkum léčení neurologických chorob pomocí HBO bude prezentovat na HBOT 2019, 13. ročníku Hyperbaric Medicine Symposium, který se bude konat v září v Charlestonu v Jižní Karolíně.

ZTRÁTA SLUCHU A HBOT TERAPIE

Náhlá ztráta sluchu a HBOT terapie.

Viry a snížené krevní zásobování mohou být důvody pro náhlou ztrátu sluchu. Zhruba jedné třetině takto postižených lidí se sluch zase vrátí, ale zbytek musí podstoupit léčbu. Nejčastěji se jako léky používají steroidy, které však mají další nepříznivé účinky a ne vždy se podaří problém se sluchem odstranit.

Jako nejúčinnější při léčbě náhlé ztráty sluchu se ukázal hyperbarický kyslík.

Pobyt v hyperbarické komoře zvyšuje hladinu kyslíku ve vnitřním uchu, zlepšuje se prokrvení tkání a to k obnově sluchu přispívá. „Vedlejším“ přínosem je celková regenerace organizmu.

 

Zvýšené množství kyslíku v krvi povzbudí každou buňku v těle a nastartuje ozdravné procesy.

Léčivé působení hyperbarického kyslíku zkoumal se svým týmem Dr. Tae-Min Rhee, specialista na hyperbarickou medicínu v National Maritime Medical Center v Soulu. Dr. Rhee porovnával údaje z 19 studií, ve kterých bylo zahrnuto 2400 pacientů. Výsledkem bylo zjištění, že hypebarická oxygenoterapie, samotná, nebo v kombinaci s léky zvyšuje úspěšnost obnovy sluchu o 61%. Hyperbarický kyslík se také ukázal jako nejužitečnější pro ty pacienty, u kterých došlo k nejzávažnější ztrátě sluchu. Tyto závěry byly potvrzeny i na dalších specializovaných klinikách.

Hyperbarická oxygenoterapie je dnes odbornými lékaři doporučována jako nejúčinnější léčba.

ZTRÁTA SLUCHU A HBOT TERAPIE

Náhlá ztráta sluchu a HBOT terapie.

Viry a snížené krevní zásobování mohou být důvody pro náhlou ztrátu sluchu. Zhruba jedné třetině takto postižených lidí se sluch zase vrátí, ale zbytek musí podstoupit léčbu. Nejčastěji se jako léky používají steroidy, které však mají další nepříznivé účinky a ne vždy se podaří problém se sluchem odstranit.

Jako nejúčinnější při léčbě náhlé ztráty sluchu se ukázal hyperbarický kyslík.

Pobyt v hyperbarické komoře zvyšuje hladinu kyslíku ve vnitřním uchu, zlepšuje se prokrvení tkání a to k obnově sluchu přispívá. „Vedlejším“ přínosem je celková regenerace organizmu.

 

Zvýšené množství kyslíku v krvi povzbudí každou buňku v těle a nastartuje ozdravné procesy.

Léčivé působení hyperbarického kyslíku zkoumal se svým týmem Dr. Tae-Min Rhee, specialista na hyperbarickou medicínu v National Maritime Medical Center v Soulu. Dr. Rhee porovnával údaje z 19 studií, ve kterých bylo zahrnuto 2400 pacientů. Výsledkem bylo zjištění, že hypebarická oxygenoterapie, samotná, nebo v kombinaci s léky zvyšuje úspěšnost obnovy sluchu o 61%. Hyperbarický kyslík se také ukázal jako nejužitečnější pro ty pacienty, u kterých došlo k nejzávažnější ztrátě sluchu. Tyto závěry byly potvrzeny i na dalších specializovaných klinikách.

Hyperbarická oxygenoterapie je dnes odbornými lékaři doporučována jako nejúčinnější léčba.

POOPERAČNÍ HOJENÍ RAN

Léčení ran a popálenin. Při léčení ran a popálenin není hyperbarická oxygenoterapie žádnou novou nebo experimentální metodou. S úspěchem se používá už od roku 1965.

Při poranění tkání, ať menšího nebo velkého rozsahu, např. při úrazu nebo při operaci, se stává, že se v postiženém místě zhorší zásobování krví v důsledku poškození cév a tím i k omezení přísunu kyslíku.

Také otoky a další následky chirurgického zásahu, mohou utlačit cévy v blízkosti rány a tím dále ohrozit průtok krve a přívod kyslíku do postižených tkání. Buňky, které nemají dostatečný přívod kyslíku, ztrácejí vitalitu a nakonec mohou i odumřít. Aby se toto riziko omezilo na minimum, doporučují chirurgové pobyt bezprostředně před a po zákroku pobyt v hyperbarické komoře.

Kyslík je pro hojení ran velmi důležitý.

Naproti tomu v buňkách, posílených kyslíkovou terapií produkují mitochondrie dostatek energie a tím životaschopnost buněk posilují. V plazmě rozpuštěný hyperbarický kyslík může i nahradit pokles množství kyslíku spojený se ztrátou krve. Díky hyperbarické oxygenoterapii se rány výrazně rychleji hojí, snižuje se nebezpečí infekce, otoky jsou menší a tkáň se méně jizví.

Celý proces hojení a regenerace je rychlejší s menšími komplikacemi.

MŮŽE HYPERBARICKÝ KYSLÍK VYLÉČIT DIABETICKOU NOHU?

Léčení ran a popálenin. Při léčení ran a popálenin není hyperbarická oxygenoterapie žádnou novou nebo experimentální metodou. S úspěchem se používá už od roku 1965.

Při poranění tkání, ať menšího nebo velkého rozsahu, např. při úrazu nebo při operaci, a

S rozvojem diabetu jsou velmi často spojovány i zdravotní komplikace známé jako „diabetická noha“.

Nejčastěji jde o vleklé, špatně se hojící vředy, otoky a sníženou citlivost. Pokud se stav zhorší natolik, že se objeví gangréna, nezbývá, než postiženou část amputovat.

Hyperbarická kyslíková terapie je jednou z účinných možností, jak nastartovat hojení vleklých vředů a zastavit počínající gangrénu.

Zkušenosti ukazují, že hyperbarický kyslík zlepšuje hojení vředů zvýšením hladin kyslíku v krvi. „Když v komoře dýcháte vysokou koncentraci kyslíku za hyperbarických podmínek, bude vaše tělo v průběhu času stimulovat růst nových krevních cév,“ říká Kelly Johnson-Arbor, MD, lékařská ředitelka hyperbarické medicíny ve Fakultní nemocnici MedStar Georgetown ve Washingtonu, DC.

Některé výzkumy ukázaly, že hyperbarický kyslík může u lidí s diabetem pomoci zahojit vředy na nohou. Například jedna studie publikovaná v časopise Diabetic Care zjistila, že 52 procentům lidí léčených hyperbarickým kyslíkem se vředy na nohou zcela zahojily, ve srovnání s pouhými 29 procenty pacientů léčených placebem. Několik dalších malých studií mělo podobné pozitivní výsledky.

Použití hyperbarické kyslíkové terapie doporučuje i Mezinárodní pracovní skupina pro diabetickou (The International Working Group on the Diabetic Foot ).

Mnoho lékařů, specializujících se na hojení ran, včetně doktora Davida Armstronga, MD, PhD, profesora chirurgie na University of Southern California v Los Angeles, věří, že hyperbarická oxygenoterapie je pro pacienty s diabetem prospěšná. Dr. Armstrong říká: „Opravdu věřím, že hyperbarika má při léčení diabetických nohou svoje místo“.

Použití hyperbarického kyslíku při léčbě ran u pacientů s diabetem patří mezi standartní terapie, ale, jak dodává Dr. John Guirini, vedoucí oddělení podiatrické chirurgie a docent v chirurgii na Harvardské lékařské fakultě, není tato metoda samospasitelná. Vždy je třeba jí používat ve spojení i s jinými terapiemi, včetně kontroly hladiny cukru v krvi a příslušnou dietou.

se stává, že se v postiženém místě zhorší zásobování krví v důsledku poškození cév a tím i k omezení přísunu kyslíku.

Také otoky a další následky chirurgického zásahu, mohou utlačit cévy v blízkosti rány a tím dále ohrozit průtok krve a přívod kyslíku do postižených tkání. Buňky, které nemají dostatečný přívod kyslíku, ztrácejí vitalitu a nakonec mohou i odumřít. Aby se toto riziko omezilo na minimum, doporučují chirurgové pobyt bezprostředně před a po zákroku pobyt v hyperbarické komoře.

Kyslík je pro hojení ran velmi důležitý.

Naproti tomu v buňkách, posílených kyslíkovou terapií produkují mitochondrie dostatek energie a tím životaschopnost buněk posilují. V plazmě rozpuštěný hyperbarický kyslík může i nahradit pokles množství kyslíku spojený se ztrátou krve. Díky hyperbarické oxygenoterapii se rány výrazně rychleji hojí, snižuje se nebezpečí infekce, otoky jsou menší a tkáň se méně jizví.

Celý proces hojení a regenerace je rychlejší s menšími komplikacemi.

HYPERBARICKÁ TERAPIE V LÉČBĚ NEUROLOGICKÝCH NEMOCÍ

V posledních letech se ve všech oblastech klinického lékařství stále více používají metody aplikace hyperbarické oxygenoterapie (HBOT). Jejich použití umožňuje dosáhnout poměrně stabilního pozitivního účinku u velkého počtu patologických stavů, jak chronických, tak akutních a to i v případech, kdy jsou tradiční metody léčby neúspěšné.

Nemoci nervového systému nejsou v tomto ohledu výjimkou.

Výborné výsledky byly v posledních letech dosaženy v léčbě vertebrogenních myelopatií, radikuloneuritidy, Parkinsonovy nemoci, Alzheimerovy choroby, encefalopatií různého původu, encefalitidy a dalších.

Hyperbarická oxygenoterapie jako součást terapeutických opatření pro tuto patologii může významně zlepšit výsledky léčby. Významnému procentu pacientů může pomoci vyhnout se zdravotním postižením a zkrátit dobu léčení.

NOVÝ ZPŮSOB LÉČBY NÁSLEDKŮ CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODY

Nový způsob léčby poškození mozku může pomoci lidem, kteří utrpěli poškození mozku následkem cévní mozkové příhody nebo jiného traumatu, a to i několik let poté. Vědci na Tel- Avivské univerzitě v Izraeli používali hyperbarickou kyslíkovou terapii (HBOT) u 74 pacientů tři roky po mrtvici, jejichž stav se již dlouhodobě nelepšil.

Tým lékařů předpokládal, že zvýšená hladina kyslíku v krvi by mohla oživit neaktivní neurony v mozcích u pacientů po mozkové příhodě. Zdálo se, že to funguje. Po dvou měsících hyperbarické kyslíkové terapie ukázaly obrázky mozku zvýšenou aktivitu v léčené skupině, ve srovnání s kontrolní skupinou bez léčby. Pacienti také vykazovali viditelná zlepšení, jako je snížení ochrnutí, zvýšení citlivosti a obnovené používání jazyka.

Zjištění, publikovaná v časopise PLOS ONE naznačují, že hyperbarická kyslíková terapie je nadějnou léčbou pro pacienty po události a dokonce i pro pacienty, u kterých se může zdát, že je na další léčbu příliš pozdě. Studie sice nezahrnovala žádné účastníky s mozkovou příhodou starší než tři roky, ale vědci se domnívají, že by podobné výsledky viděli i u pacientů, u kterých se mozková příhoda vyskytla mnohem dříve.

„Tato zjištění zpochybňují původní předpoklady, protože nepochybně dokazují, že neuroplasticita může být stále aktivována měsíce a roky po akutním poranění mozku“ řekl Eshel Ben-Jacob, profesor na universitě v Tel-Avivu, který se také na studii podílel. („Neuroplasticitou“ se označuje schopnost mozku vytvářet nové neurony a budovat nové nervové dráhy.)

Zdá se, že hyperbarická kyslíková terapie pomáhá obnovit mozkovou aktivitu tím, že poskytuje mozkovým buňkám hlavní energetickou podporu. Mozek samozřejmě dostává kyslík z normálního dýchání, ale to zjevně nestačí k opravě poškození. Až dvacetinásobné množství kyslíku pomocí hyperbarické kyslíkové terapie, podle profesora Efratiho, aktivuje mozkové buňky do vysokorychlostního systému, obnovuje mozkové spojení a stimuluje neaktivní neurony.

Profesor Efrati a jeho kolegové v současné době testují hyperbarickou léčbu u lidí s traumatickým poraněním mozku. Terapie může mít také místo v léčbě časného stadia Alzheimerovy choroby a demence.

„Nyní rozumíme tomu, že mnoho poruch mozku souvisí s nedostatečným zásobováním mozku energií,“ uvedl Efrati ve své zprávě. „Hyperbarická kyslíková terapie by tak mohla takovéto metabolické abnormality napravit před ještě nástupem plné demence. Je to úžasný potenciál pro zotavení.“

KYSLÍK PROTI RAKOVINĚ

V roce 1931 obdržel Dr. Otto Warburg Nobelovu cenu za objev, že na rozdíl od všech ostatních buněk v lidském těle rakovinné buňky nedýchají kyslík. Rakovinové buňky jsou anaerobní a ke svému životu kyslík nepotřebují, resp. je pro ně jedovatý.

Zvýšení hladiny kyslíku v těle je proto jednou z nadějných cest podpory léčby nádorových onemocnění. I když se zdá, volné kyslíkové radikály jsou tím, co degeneraci a rakovinné bujení způsobuje, existuje řada důkazů, že kyslík pomáhá.

Metodou číslo jedna ve zvyšování hladiny kyslíku v těle je hyperbarická oxygenoterapie v kyslíkové hyperbarické komoře.

Krev obohacená kyslíkem se dostane ke každé buňce a kyslík do ní dopraví. A to samozřejmě i nádorových buněk, které mají bohaté krevní zásobení. Správné použití kyslíkové terapie může spolu s další léčbou významně zvyšovat šanci na úplné uzdravení.

AUTISMUS A HBOT

Autismus je neurodevelopmentální porucha, u které se léčba zaměřuje především na speciální výuku a behaviorální terapii, lékařská věda v současné době nemá co nabídnout.

Nedávný výzkum zjistil, že někteří autističtí jedinci mají snížený průtok krve do mozku, známky zánětu v mozku a zvýšené markery oxidačního stresu.

Několik nezávislých výzkumných studií s počítačovou emisní tomografií (SPECT) a pozitronovou emisní tomografií (PET) odhalilo hypoperfuzi do několika oblastí autistického mozku, zejména do temporálních oblastí a oblastí specificky souvisejících s porozuměním jazyka a zvuků.

Několik studií ukazuje, že snížený průtok krve do těchto oblastí koreluje (má vztah) s mnoha klinickými rysy spojenými s autismem. A to včetně opakujícího se sebe -stimulačního a stereotypního chování a poruch komunikace, smyslového vnímání a sociální interakce. Hyperbarická kyslíková terapie (HBOT) byla klinicky úspěšná u několika syndromů mozkové hypoperfuze, včetně mozkové obrny, fetálního alkoholového syndromu, poranění hlavy a mrtvice. HBOT může kompenzovat snížený průtok krve zvýšením obsahu kyslíku v plazmě a tělesných tkáních a může i dokonce normalizovat hladiny kyslíku v ischemické tkáni. Studie navíc prokázaly, že HBOT má silné protizánětlivé účinky a snižuje oxidační stres.

Nedávné důkazy dále ukazují, že HBOT mobilizuje kmenové buňky z lidské kostní dřeně, což může napomáhat zotavení u neurodegenerativních onemocnění. Na základě těchto zjištění se předpokládá, že u jedinců s autismem HBOTpříznaky onemocnění zlepší.

Rossignol DA, Rossignol LW, James SJ, Melnyk S, Mumper E. The effects of hyperbaric oxygen therapy on oxidative stress, inflammation, and symptoms in children with autism: an open-label pilot study. BMC Pediatr. 2007 Nov 16;7:36.

JAK ZLEPŠIT KONDICI MOZKU

Hyperbarická kyslíková terapie stimuluje spící neurony, pomáhá vytvářet nové synapse a axonální spojení a podporuje neuroplasticitu. Regenerace mozkové tkáně je multifaktoriální proces, ve kterém má hyperbarický kyslík nezastupitelné místo.

Hyperbarická kyslíková terapie významně zvyšuje hladinu kyslíku v krvi a tkáních těla a dodává mozku potřebnou energii na podporu metabolismu.

Naše mozky trpí nezdravým životním stylem, stresem a toxickým životním prostředím. Rozsáhlý výzkum i mnoho lékařských studií ukazují, že HBOT má klíčový vliv na omlazení a regeneraci mozku stimulací tvorby nových krevních cév. Zvýšený přísun kyslíku v mozkových tkáních dokáže oživit spící buňky, vytvářet nové a nová spojení.

Činnost mozku je velmi náročná na zásobování kyslíkem a energií. Mozek spotřebuje asi 20% veškerého přijatého kyslíku, 15% srdeční činnosti a 25% celkové tělesné glukózy na to, aby udržel asi 5-10% aktivních neuronů. Spotřeba kyslíku a energie na regeneraci mozkových tkání stoupá spolu s věkem a poškozením mozku např. po úrazu nebo po mozkové příhodě.

Neurodegenerativní choroby jsou dnes na vzestupu. Vaskulární demence nebo Alzheimerova choroba už nejsou jen projevem stáří, ale začínají se objevovat i ve středním věku. Zatížení neurodegenerativní chorobou je těžké nejen pro samotného postiženého, ale i pro jeho blízké.

Hyperbarická kyslíková terapie nabízí účinné řešení, jak podobným nežádoucím stavům předcházet.

REVMATOIDNÍ ARTRITIDA

Nedostatek kyslíku, hypoxie, má zásadní vliv na progresi revmatoidní artritidy.

V postižených kloubech je následkem intraartikulárního tlaku snížený krevní tok a zanícené tkáně trpí kyslíkovou deprivací. Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění, které může ovlivnit výstelku kloubů a způsobit bolestivé otoky a následně erozi kostí a deformaci kloubů.

Zánět postihuje měkké tkáně – šlachy, vazy a svaly a může také napadnout kost. V oteklých kloubních tkáních dochází k narušení krevního oběhu a tkáně začnou trpět nedostatkem kyslíku a následkem toho i zpomalením metabolismu buněk. Pro snížení otoků je velmi důležité potlačení zánětlivé reakce. Okysličením tkání se zlepší krevní oběh a podpoří metabolismus.

Hyperbarická kyslíková terapie má na postižené klouby velmi pozitivní a dlouhodobé účinky.

Hyperbarický kyslík hraje důležitou roli pro stabilizaci imunologické funkce těla, posílení podpory těla k eliminaci patogenních faktorů, snížení sedimentace krve, potlačení zánětu, snížení bolestivosti a k postupné opravě nemocných kloubů.

Hyperbarická kyslíková terapie

  • má antimikrobiální účinky
  • posiluje imunitní systém
  • potlačuje systémové zánětlivé odpovědi
  • zlepšuje životaschopnost tkání
  • omezte zánět
  • zvyšuje okysličení kostí
  • snižuje rychlost sedimentace
  • zmírňuje chronické bolesti a infekce kostí
  • zabraňte amputacím
  • zabraňuje zhoršení mikrocirkulace a zpomaluje nekrózu kostí
  • potlačuje bolestivost
  • zrychlete zotavení
  • urychluje růst nových krevních kapilár

REGENERACE POŠKOZENÝCH TEPEN

Mnoho zdravotních potíží, včetně cukrovky, negativně ovlivňuje systém žil a tepen, které přenášejí krev do a z tělesných tkání. Toto poškození se označuje jako onemocnění periferních tepen (PAD). PAD postihuje zhruba 20% osob středního a staršího věku a jednoho z pěti nad 70 let.

Onemocnění je způsobeno poškozenými, zúženými a ucpanými krevními cestami. To snižuje krevní zásobení končetin a v důsledku vede k tkáňové ischemii a hypoxii. Otoky postižených tkání vytvářejí další tlak na kapiláry, což ještě více snižuje cirkulaci krve. Tyto potíže mohou dále způsobit neuropatii, poškození periferních nervů.

Mezi varovné příznaky onemocnění periferních tepen patří:

  • otoky
  • bolest
  • změna barvy kůže
  • svědění, brnění
  • ztráta vlasů
  • špatně se hojící rány

 

Polovina všech pacientů s dlouhodobým diabetem trpí příznaky poškození periferních tepen. Nepříjemná, někdy až těžko snesitelná bolest je často provázena ztrátou citlivosti v nohách. V tomto stavu jsou i malá zranění, otlaky a puchýře velmi těžko léčitelná, v podstatě na ně nic nezabírá a defekty mohou vyústit až k nekróze tkání.

Pokud se pacientům nedostane ihned účinné léčby, může to vést k závažným infekcím, včetně gangrény. Když infekce postupuje a nedaří se jí zastavit, je dalším postupem částečná nebo úplná amputace. Hyperbarická kyslíková terapie účinně koriguje tkáňovou ischémii a hypoxii v končetinách potlačením otoků a zvýšením krevního oběhu. Má také výrazný vliv na potlačení infekcí, a podporu hojení.

Výzkum a studie prokázaly, že hyperbarický kyslík přináší významný efekt kompenzace a léčení u pacientů s poškozenými periferními tepnami v dolních částech nohy mezi koleny a prsty, což je oblast, kde se projevy špatného prokrvení objevují nejčastěji a mají nejhorší průběh.

Výhody hyperbarické kyslíkové terapie:

  • zlepšuje okysličování tkáně
  • eliminuje toxické látky, které se hromadily v důsledku špatného oběhu a hypoxie
  • zmírňuje bolest
  • zmírňuje zánět a otoky
  • aktivuje tvorbu nových kapilár pro zlepšení krevního oběhu a prokrvení
  • zlepšuje kvalitu krve
  • zabraňuje krevním sraženinám a snižuje pravděpodobnost trombózy
  • posiluje bílé krvinky, aby posílil imunitní systém a pomohl antibiotikům lépe pracovat
  • zabraňuje nebo snižuje infekci
  • snižuje frekvenci tvorby vředů

 

Navíc HBOT …

  • pomáhá rány rychle uzavřít
  • podporuje růst nových tkání
  • zastaví pokračující poškození tkáně
  • zabraňuje nadměrnému zjizvení, které může způsobit pomalé hojení
  • připravuje pacienty na kožní štěpy a zvyšuje šance na přežití štěpů
  • snižuje necitlivost a zvyšuje citlivost na koncích

JAK SE ZBAVIT TINITU

Tinitus je fantomové vnímání zvuku bez přítomnosti zjevné akustické stimulace. Na léčbu akutní a chronické ztráty sluchu, samostatně nebo spolu s tinitem se v poslední době s úspěchem používá hyperbarická kyslíková terapie.

Pro ověření účinnosti HBOT bylo provedeno několik kontrolovaných studií, kterých se zúčastnilo 7 766 pacientů.

Závěry studií byly publikovány ve vědeckých časopisech. Pokud se tinitus léčí do tří měsíců od počátku příznaků, bezprostředně po léčbě se 30% pacientů tinitu zcela zbaví. 70% pacientů uvádí zlepšení minimálně o 50%. Chronický tinitus s trváním déle než 3 měsíce, i po neúspěšné konzervativní léčbě, vykazuje bezprostředně po HBOT zlepšení o 50% ve více než 30% případů. Pozitivní je, že i po šesti měsících po ukončení léčby zlepšování stavu stále pokračuje.

Jak hyperbarický kyslík na tinitus působí?

HBOT zvyšuje tlak kyslíku ve vnitřním uchu a to umožňuje iniciovat biologické procesy, které jsou na kyslíku závislé.

Bylo prokázáno, že během a po akustickém stresu a při akutní ztrátě sluchu dochází k výraznému snížení okysličení vnitřního ucha. Během působení hyperbarického kyslíku se okysličení v kochlei zvyšuje až na 460%.

Zvýšením tlaku kyslíku v kochlei je možné ovlivnit senzorické buňky vnitřního ucha. Tyto buňky nemají žádné přímé vaskulární zásobování a jsou zcela závislé na kyslíku dodávaném difúzí. Zvýšení tlaku kyslíku může kompenzovat nedostatek kyslíku způsobený traumatem a vede k biologickým mechanismům, které se podílejí na funkční regeneraci.

Vlasové buňky ve vnitřním uchu reagují jednotným způsobem na poškození, ať už způsobené hlukem, viry, ototoxickými látkami (těmi, které jsou toxické pro ucho) nebo hypoxií (nedostatek kyslíku). Vlasové buňky nejprve bobtnají a ztrácí svou funkci. Tento účinek je reverzibilní v případě drobného poškození a někdy vlasové buňky s lehkým poškozením znovu získají funkci. V případě vážného poškození nebo pokud otok přetrvává déle než jeden rok, vlasové buňky zcela degenerují a jsou nahrazeny nefunkčními buňkami.

Většina studií proto ukazuje, že HBOT je nejúčinnější při snižování ztráty sluchu a hučení v uších v prvních třech měsících po ztrátě sluchu nebo akustickém traumatu.

Odkazy na články v angličtině: Sensorineural Hearing Loss a Hyperbaric Medicine

ZÁZRAČNÁ MOLEKULA, KTERÁ CHRÁNÍ NAŠE ZDRAVÍ

Oxid dusnatý je zázračný přírodní lék, který si vyrábí naše tělo. V roce 1998 získal Dr. Ingarro Nobelovu cenu za medicínu.

Objevil, že oxid dusnatý (NO – Nitric Oxide), který produkují různé buňky v našem těle, přenáší informace a chová se jako informační molekula při boji proti infekčním a nádorovým buňkám, jako regulátor krevního tlaku a krevního toku do jednotlivých orgánů.

Ukázalo se, že NO má významný vliv v podstatě na všechny orgány a jejich funkce. Zásadní význam NO spočívá ve vasodilatační funkci, rozšiřování cév a zajišťování optimálního prokrvení tkání a zároveň zásobování živinami a kyslíkem. Produkce NO v těle ale postupně s věkem klesá. Hlavní podíl na tom mají poškozené a zanesené cévy, jejichž výstelky ztrácí schopnost NO produkovat. Výsledkem jsou nehojící se rány, erektilní dysfunkce, různé poruchy funkce orgánů, zhoršující se mozková činnost až po neurodegenerativní onemocnění.

Nejvíce ohroženi jsou pacienti s diabetes, kteří mají obecně hladiny NO výrazně nízké a zároveň zvýšený oxidační stres. Studie prováděné v posledních deseti letech prokázaly, že hyperbarický kyslík má zásadní vliv na produkci NO. Studií se zúčastnili pacienti s diabetes i osoby bez zjevných zdravotních obtíží. Měření hladiny oxidu dusnatého před HBO terapií a v průběhu po 10 a 20 kyslíkových terapiích prokázala významné zvýšení NO. Zvýšená hladina NO se v plazmě udržela ještě po čtyřech týdnech po ukončení terapie.

Kyslíková hyperbarická terapie bezpečným a spolehlivým způsobem pomáhá zvyšovat syntézu oxidu dusnatého v organizmu a tak urychluje regeneraci. NO má výrazný pozitivní vliv na funkci cév, motoriku dýchacích cest či složité pohybové pochody v gastrointestinálním systému a urogenitální soustavě.

(„v podstatě jde o přírodní Viagru“)

Stejné účinky má NO na kardiovaskulární systém a funkci ledvin. Zvýšená syntéza oxidu dusnatého také zvyšuje produkci kmenových buněk.

Zázračná molekula, která chrání naše zdraví

KORONAVIRUS – POMŮŽE NÁM KYSLÍKOVÁ TERAPIE?

Po celém světě zuří virová pandemie COVID-19. Vyžádala si mnoho lidských životů a miliony lidí dosud o svůj život bojují. Lékařské a vědecké komunity usilovně pracují na vývoji účinné vakcíny a hledají další životaschopné léčebné metody, které pomáhají zmírnit tvrdé dopady nemoci a urychlit léčení.

COVID-19 je onemocněním dýchacích cest, o kterém je známo, že se šíří kapénkami infikovaných pacientů nebo dotykem infikovaných povrchů. Tento kmen koronaviru napadá dýchací systém a jakékoli zpoždění v diagnostice nebo léčbě může v krátké době eskalovat stav pacientů z mírného na život ohrožující. Pokud se u pacientů vyvine pneumonie nebo syndrom akutního respiračního selhání, znamená to, že virus blokuje funkci plic, což vede k zadržování tekutin v plicních sklípkách a k zánětu plicních tkání. Následkem je snížená hladina kyslíku v krevní plazmě – hypoxie.

Hypoxie může ovlivnit úmrtnost pacientů s COVID-19 a vést k poškození dalších klíčových, životně důležitých orgánů, jako je srdce, ledviny, játra nebo mozek. Mezi rychlé prostředky adekvátních možností léčby patří i hyperbarická kyslíková terapie.

Lékaři používají hyperbarickou kyslíkovou terapii (HBOT) již několik desetiletí k léčbě široké škály zdravotních potíží. Dýchání čistého kyslíku v prostředí se zvýšeným tlakem, hyperbarické komoře, umožní téměř okamžité, několika násobné zvýšení hladiny kyslíku. Krevní plazmou se pak životodárný kyslík rychle dostane ke všem buňkám v těle. Lékaři stále častěji doporučují tuto alternativní léčbu pacientům s COVID-19, lidem, kteří trpí nemocemi souvisejícími s hypoxií nebo jsou nemocí ohroženi. V posledních měsících špičkoví odborníci na hyperbariku z Číny a Spojených států provedli řadu případových studií, ve kterých podávali HBOT určitým skupinám pacientů s COVID-19.

U těchto skupin pacientů bylo pozorováno významné zotavení a snížení komplikací, spojených s hypoxií. Příznivý výsledek těchto studií znovu zdůraznil oprávněnost použití HBOT k vybudování imunity pacientů proti COVID-19.

Během HBOT se tlakové prostředí uvnitř hyperbarické komory pohybuje mezi 1,2 – 3 ATA, což umožňuje, aby se čistý kyslík rychle rozpustil v tělesných tekutinách pacienta. Plazma bohatá na kyslík se okamžitě dostane do plic a dalších částí těla, které jsou hypoxií ovlivněny. Přívod čerstvé okysličené krve do těchto poškozených nebo nefunkčních částí snižuje zánět plic způsobený hypoxií a urychluje proces obnovy.

Je známo, že hyperbarická kyslíková terapie poskytuje úlevu pacientům v důsledku následujících faktorů:

  • · Kontroluje syndrom cytokinové bouře.
  • · Snižuje bolest na hrudi a dušnost.
  • · Zlepšuje index arteriálních krevních plynů.
  • · Zvyšuje produkci kmenových buněk.
  • · Obnovuje regulaci imunitních buněk.
  • · Zmírňuje gastrointestinální nepohodlí.
  • · Zvyšuje funkce jater a chuť k jídlu.
  • · Zmírňuje dýchací potíže.
  • · Omezuje zánět plicních buněk.

 

Všechny tyto výše uvedené faktory pomáhají při nápravě negativních účinků hypoxie posilováním úrovní imunity a posilováním plicní patologie. Výsledky výzkumu lékařských odborníků dokazují, že hyperbarická terapie je skutečně účinným léčebným řešením v boji proti příznakům viru a hraje klíčovou roli při obnově imunity proti COVID-19.

JAK ZASTAVIT STÁRNUTÍ A VRÁTIT ČAS

První klinická studie ukázala jak zvrátit biologické procesy spojené se stárnutím v lidských buňkách. Nová studie z Tel Avivské univerzity (TAU) a lékařského centra Shamir v Izraeli ukazuje, že hyperbarická terapie kyslíkem (HBOT) u dospělých může zastavit stárnutí krevních buněk a proces stárnutí zvrátit.

V biologickém smyslu krevní buňky dospělých ve skutečnosti s postupem léčby stávají mladšími.

Vědci zjistili, že jedinečný protokol léčby hyperbarickým kyslíkem v tlakové komoře může zvrátit dva hlavní procesy spojené se stárnutím a jeho chorobami:

zkrácení telomer (ochranné oblasti umístěné na obou koncích každého chromozomu) a akumulaci starých a nefunkční buněk v těle.

 

Studie zaměřená na imunitní buňky obsahující DNA získanou z krve účastníků studie zjistila, že jejich telomery se prodloužily až o 38% a zárověň senescentní buňky poklesly až o 37%. (Senescentní buňky jsou takové zombie buňky. I nadále v nich probíhají metabolické děje, ale buňky se již nemohou dělit a v podstatě ani odumřít. Časem se i mohou stát základem zhoubného nádoru)

Studii vedl profesor Shai Efrati z Sackler School of Medicine a Sagol School of Neuroscience na TAU a Dr. Amir Hadanny, hlavní lékařský výzkumný pracovník Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research at the Shamir Medical Center.

Klinická studie byla provedena jako součást komplexního izraelského výzkumného programu, který se zaměřuje na stárnutí jako reverzibilní stav.

„Náš tým se již mnoho let zabývá hyperbarickým výzkumem a terapiemi – léčbami založenými na protokolech vystavení hyperbarickému kyslíku v různých koncentracích uvnitř tlakové komory,“ vysvětluje profesor Efrati.

„Naše úspěchy v průběhu let zahrnovaly zlepšení mozkových funkcí poškozených věkem, mozkovou příhodou nebo poraněním mozku.

„V této studii jsme chtěli prozkoumat dopad HBOT na zdravé a nezávislé stárnoucí dospělé a zjistit, zda taková léčba může zpomalit, zastavit nebo dokonce zvrátit normální proces stárnutí na buněčné úrovni.“

Vědci vystavili 35 zdravých jedinců ve věku 64 let a více sérii 60 hyperbarických sezení po dobu 90 dnů. Každému účastníkovi byl odebrán vzorek krve před, během a na konci léčby a také po určité době po ukončení série léčby. Vědci poté analyzovali různé imunitní buňky v krvi a porovnávali výsledky.

Výsledek ukázal, že hyperbarická oxygenoterapie ve skutečnosti zvrátila proces stárnutí ve dvou jeho hlavních aspektech: telomery na koncích chromozomů narostly u různých buněčných typů o 20% – 38%; a procento senescentních buněk v celkové populaci buněk bylo významně sníženo – o 11% – 37% v závislosti na typu buněk.

„Zkrácování telomer je dnes považováno za„ svatý grál “biologie stárnutí,“ říká profesor Efrati. „Vědci z celého světa se snaží vyvinout farmakologické a environmentální intervence, které prodloužení telomer umožní. Náš protokol HBOT to dokázal, což dokazuje, že proces stárnutí lze ve skutečnosti zvrátit na základní buněčné-molekulární úrovni.“

„Doposud se ukazovalo, že intervence, jako jsou úpravy životního stylu a intenzivní cvičení, mají na zkrácení telomer určitý inhibiční účinek,“ dodává Dr. Hadanny.

„Ale v naší studii byly telomery za pouhé tři měsíce HBOT schopny se prodloužit způsobem daleko nad rámec aktuálně dostupných intervencí nebo úprav životního stylu. Díky této průkopnické studii jsme otevřeli dveře pro další výzkum buněčného dopadu HBOT a jeho potenciálu pro zvrácení procesu stárnutí. “

Článek byl publikován v Aging 18. listopadu 2020.

HYPERBARICKÁ LÉČBA KYSLÍKEM U ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY

Studie z poslední doby naznačují příznivý účinek hyperbarického kyslíku na roztroušenou sklerózu.

Nová, kontrolovaná, randomizovaná studie zahrnovala 40 pacientů s pokročilou chronickou roztroušenou sklerózou, kteří byli náhodně rozděleni do dvou shodných skupin.

Jedna, kontrolní, skupina dostávala čistý hyperbarický kyslík, druhá skupina pouze upravený vzduch jako placebo. Obě skupiny absolvovaly pobyt v hyperbarické komoře při tlaku 2 ATA po dobu 90 minut jednou denně, celkem 20 expozic. K objektivnímu zlepšení došlo u 12 ze 17 pacientů léčených hyperbarickým kyslíkem a u 1 z 20 pacientů léčených placebem. Z toho bylo zlepšení přechodné u sedmi a dlouhodobé u pěti pacientů v kontrolní skupině. Pacienti s méně závažnými formami onemocnění měli příznivější a trvalejší odpověď.

Tyto předběžné výsledky naznačují pozitivní, i když přechodný účinek hyperbarického kyslíku na pokročilou roztroušenou sklerózu. Jde o příznivé výsledky, zkoumání vlivu hyperbarické oxygenoterapie na roztroušenou sklerózu však bude vyžadovat ještě další studium a zkušenosti.

(N Engl J Med. 1983; 308: 181–6.)

MUDr. Boguslav H. Fischer, Morton Marks, MD, a Theobald Reich, MD

Hyperbarická léčba kyslíkem u roztroušené sklerózy

Blog: Kyslíková terapie | Ilustrační obrázek k článku: Hyperbarická léčba kyslíkem u roztroušené sklerózy